Güncel / Yaşam

UYUŞTURUCU İLE TOPYEKÜN MÜCADELE ETMELİYİZ

Samandağ Belediyesi’nden Uluslar Arası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yapıldı.
BELEDİYE OLARAK SORUMLULUĞUMUZU YERİNDE GETİRECEĞİZ

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz tarafından yapılan açıklamada; “Uyuşturucu kullanımı ile ilgili geçen meclis toplantısında bir Komisyon kurma kararı aldık. Komisyon üyesi arkadaşlarımız Uyuşturucuyla Mücadele Günü dolayısıyla hazırlamış oldukları basın açıklamasını sizinle paylaşacaklar. Buna yönelik nasıl bir mücadele sergilenebileceği konusunda komisyon üyesi arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyorlar. Biz de Belediye olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağız. Ancak uyuşturucu kullanımının bu kadar yaygın olduğu ve küçük yaşlara kadar indiği bir toplum yapısında, bu tehlikeye karşı mücadele bireysel anlamda yapılabilecek bir mücadele değil. Ayrıca toplumun da bu konuda ciddi anlamda duyarlı olması gerekiyor. Bunun tüm bileşenlerinin bu işin içine katılması gerekiyor. Sivil Toplum Örgütlerimize, Odalarımıza ve ailelere çok büyük bir görev düşüyor. Bütün bunların dışında devletin alması gereken tedbirler olduğunu da ayrıca ifade etmek istiyorum. Bunun dışında devletin uyuşturucu ile mücadele konusunda bir politika üretmesi gerekiyor. Devletin bir politikasının olması gerekiyor. Dolayısıyla bunun, bu ayağının eksik kaldığını düşünüyorum” dedi. 

DEVLET CİDDİ TEDBİRLER ALMALI

Eryılmaz: “Her uyuşturucu kullanıcısı aynı zamanda potansiyel bir uyuşturucu satıcısıdır. Buna yönelik devletin çok daha ciddi tedbirler alması gerekiyor. Bu anlamda sanki yeterince denetim yapılamadığı, yeterince bunların talep edilmediği ve bunların topluma kazandırılması konusunda yeterli çalışmaların yapılmadığı yönünde toplumda bir algı var. Dolayısıyla biz devletle birlikte bu mücadelenin yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Bunlar sadece kendilerine değil aynı zamanda topluma da maalesef bir tehdit oluşturmaktadır. Uyuşturucu kullanımı toplumun huzurunu, toplumun ekonomisini tehlikeye düşürecek bir sorun olarak görüyoruz ve dolayısıyla bu topyekün bir mücadeleyi gerektiriyor.  Biz de bu mücadele içerisinde üzerimize düşeni yapacağımıza ve gençlerimize birlikte sahip çıkacağımıza dair buradan beyanda bulunmak istiyoruz. Bu konuda çalışma yapan Komisyon Üyesi arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

TEDAVİYE UYUMLU KİŞİLERDE UYUŞTURUCUYU BIRAKMA ORANI YÜKSEK

Samandağ Belediyesi Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu tarafından yapılan açıklamada; “26 Haziran ‘Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’ olarak belirlenmiştir.

Uyuşturucu Bağımlılığı; Bağımlılık yapan bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen, alımına devam edilmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılmaması, madde alma isteğinin durdurulamamasıdır. Uyuşturucu madde kullanımı kişide biyopsikososyal problemlerin yanı sıra kamusal, hukuki ve idari sorunlara yol açmaktadır. Uyuşturucu ile mücadelede yaşanılan coğrafyaya uygun olarak hazırlanmış etkin politikaların geliştirilmesiyle uyuşturucu ile hiç tanışmamış kişilerin koruyucu önleyici çalışmalar kapsamında yaşamsal becerilerini koruyabilmeleri sağlanabilir. Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özellikle tedaviye uyum gösteren ve tedavi motivasyonu yüksek olan kişilerde uyuşturucu bırakma oranı çok yüksektir” denildi.

ÇALIŞMALARIN HAYATA GEÇMESİ İÇİN ÇABA GÖSTERMELİYİZ

Komisyon açıklamasında şunlar da değinildi: “26 Haziran dünya uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığı ile mücadele günü etkinlikleri kapsamında biz Samandağ Belediyesi bünyesinde kurulmuş uyuşturucuyla mücadele komisyonu olarak yukarda ifade edilen bilgiler ışığında bireysel tedavi yönlendirilmesinin yapılması ve toplumsal bilinçlendirme çalışmalarının çok yönlü hayata geçirilmesi kapsamında gerekli çabayı göstermekteyiz.

Bu kapsamda 5 Temmuz 2019 tarihli saat 19.30 da yeni çarşı konferans salonundaki uyuşturucu ile mücadele sunumuna “MADDEYE DEĞİL HAYATA BAĞLAN” sloganını yaşatmak isteyen her vatandaşımızı bu çalışmada yanımızda görmek isteriz.”
Bu haber 27.06.2019 13:08:36 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Amik Ovası’nda topraksız tarım

 • İnsanların onuruna ve haklarına saygı duymalıyız

 • İl İnsan Hakları Kurulundan Ata’ya çelenk

 • ANTAKYA BELEDİYESİ PERSONELİNE EĞİTİM AKADEMİSİ PROJESİ KAPSAMINDA HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ

 • Fen Lisesi öğrencilerinden Palladium’da sergi

 • BÜYÜKŞEHİR ZABITASI 2019 YILINI DEĞERLENDİRDİ

 • MİLLİ MÜCADELDE İLK KURŞUN KOŞUSU YAPILDI

 • HAVACILIK TUTKUNLARI İSTE’DE BULUŞTU

 • Dede Efendi Anma Programı

 • Voleybolcular dolu dizgin 3-0

 • Hatayspor’da Keçiörengücü mesaisi

 • Futbol bu kadar ucuz ve kolay olmamalı

 • Belenlilerden Hatayspor’a tam destek

 • ASAŞSPOR FUTBOL OKULUNA KADIN ANTRENÖR

 • GAZETECİLER “TEMİZYÜREK” DEDİ

 • “Amerika SİHA vermedi, bizde kendimiz ürettik”

 • Hatayspor Benim Değil Halkın Takımı

 • Akademi Hastanesi’nde Anjiyo ünitesi açıldı.

Benzer Haberler