Dünya / Ekonomi

TİCARETTE DUYGULARA YER YOKTUR

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve EUROCHAMBERS (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) işbirliğinde başlattığı “Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu” projesi kapsamında 40 ihracatçı firmanın kapasitelerini geliştirmeye yönelik olarak “Pazar Araştırması, P
ESKİOCAK: HATAY ÖRNEK BİR ŞEHİR

Antakya Savon Otel’de çalıştayda açılış konuşması yapan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay, tarih olgusunun ortaya çıktığı günlerden günümüze kadar varlığını sürdürmüş; uygarlık örneği bir şehir olduğunu söyledi.

4000 yılı aşkın insanlık tarihi bulunan bölgemiz her daim insanoğlunun gerçekleştirdiği ilk uğraşlardan olan ticaretin merkezlerinden birisi olduğunu ifade eden Eskiocak, “Devlet olma tecrübesi yaşayan nadir şehirlerden olan Hatay’ımız daha düne kadar ülkemizin Ortadoğu’ya hatta Afrika’ya açılan en önemli kapısıydı ancak komşumuz Suriye’de yaşanan elim hadiselerden ülkemizin bütününden daha da ileri bir seviyede Hatay ilimiz etkilendi. Her ne kadar günü kurtarmaya yönelik farklı çözüm önerileri sunulmaya çalışılmış olsa da bugün Hatay’ın ticari anlamda hedef bölgesinde bulunan coğrafyalara açılmak ciddi seviyede maliyet ve güvenlik sorunları oluşmasına sebep olmaktadır” dedi

ÜRETİCİLER ARTIK ROTALARINI AVRUPA KITASINA VE AVRUPA BİRLİĞİ’NE ÇEVİRMELİDİRLER

100 yaşına yaklaşan Cumhuriyetimizde ilk yıllarından itibaren en önemli alıcılarımız arasında daimi olarak Avrupa Ülkeleri olmuştur. Avrupa’yla ticari ilişkilerimiz günümüze kadar sürekli olarak ilerlemiştir ve ilerlemeye devam etmekte olduğuna dikkat çeken Eskiocak, “Her ülke zaman zaman farklı ülkelerle siyasi gerilimler yaşayabilir ancak önemli olan duygusallığı bir kenara bırakarak ticaret ehli olarak değerlendirdiğimiz milletimizin emeğini ve üretimini global piyasalarla buluşturmaktır.. Ticarette duygulara yer yoktur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 20. Yüzyılın başında bizlere “Zamanımız tamamen iktisat çağından başka bir şey değildir.”  demiştir Bugün de değişen bir şey olmamıştır tam da bu yüzden hali hazırda ülkemizin en büyük ticari ortağı olan Avrupa Birliği’ni ilimizin üreticileri de ilgi alanına dâhil etmek durumundadır. Devletimizin sunduğu imkânlar doğrultusunda her geçen gün kısalan ve daha güvenli yollarla Avrupa’ya açılmak olmazsa olmazımızdır.

Bugün sadece Avrupa Birliği’nin en büyük ülkelerinden olan Almanya’ya 16 milyar dolara ulaşan ihracat gerçekleştirilmektedir ve bu rakam her geçen gün büyüdüğünden Almanya ülkemizin en önemli ticari ortağı haline gelmiştir ki ikinci ve üçüncü sıraları yine Avrupa ülkeleri olan İngiltere ve İtalya almaktadır. Bütün olarak baktığımızda bugün ülkemiz gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 50’si AB Ülkelerine gerçekleşmektedir. Yani; ticari anlamda dünya bir yana, Avrupa Birliği bir yanadır. Bu rakamlar göstermektedir ki bugüne kadar Avrupa Piyasasından uzak kalan  Hatay ilimiz üreticileri artık rotalarını Avrupa Kıtasına ve Avrupa Birliği’ne çevirmelidirler. Her ülke siyasi bir takım sorunlarla karşılaşabilir ancak her kriz fırsatlar yaratır. Güncel döviz kurlarının yükselişini ihracat yönümüzü Avrupa’ya çevirerek bir avantaj haline getirebiliriz. Birçok sektörde lokomotif görevi üstlenen Hatay ilimizin ürünlerini Avrupa’ya açabilmek için oldukça önemli olduğunu düşündüğüm bu çalıştayın herkes için verimli olmasını diler, Çalıştayı düzenleyen Eurochambres’a ve emeği geçen tüm taraflara teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Bu haber 21.06.2019 12:38:21 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Amik Ovası’nda topraksız tarım

 • İnsanların onuruna ve haklarına saygı duymalıyız

 • İl İnsan Hakları Kurulundan Ata’ya çelenk

 • ANTAKYA BELEDİYESİ PERSONELİNE EĞİTİM AKADEMİSİ PROJESİ KAPSAMINDA HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ

 • Fen Lisesi öğrencilerinden Palladium’da sergi

 • BÜYÜKŞEHİR ZABITASI 2019 YILINI DEĞERLENDİRDİ

 • MİLLİ MÜCADELDE İLK KURŞUN KOŞUSU YAPILDI

 • HAVACILIK TUTKUNLARI İSTE’DE BULUŞTU

 • Dede Efendi Anma Programı

 • Voleybolcular dolu dizgin 3-0

 • Hatayspor’da Keçiörengücü mesaisi

 • Futbol bu kadar ucuz ve kolay olmamalı

 • Belenlilerden Hatayspor’a tam destek

 • ASAŞSPOR FUTBOL OKULUNA KADIN ANTRENÖR

 • GAZETECİLER “TEMİZYÜREK” DEDİ

 • “Amerika SİHA vermedi, bizde kendimiz ürettik”

 • Hatayspor Benim Değil Halkın Takımı

 • Akademi Hastanesi’nde Anjiyo ünitesi açıldı.

Benzer Haberler