Güncel / Yaşam

Hatay 3. Yapı ve İnşaat Fuarı kapılarını açtı

BU FUARLAR ÇOK DEĞERLİ
3. Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı açıldı. Antakya Otogarı yanındaki 25 bin metrekare kapalı alanda 60 firmanın katılımıyla açılan fuar, 14 Nisan’a kadar devam edecek.

Fuar Açılışına Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Mehmet Alakuş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Antakya Belediye Başkan vekili Zeki Berber, Vali Yardımçıları, Antakya Belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

VALİ DOĞAN: HATAY İLİMİZ 81 İL İÇİNDE 7.SIRADA YER ALDI

Hatay Valisi Rahmi Doğan açılış konuşmasında dünyanın ekonomik krizden geçtiği dönemde, Hatay’da fuarın açılmış olması gerçekten önemli olduğunu ifade etti. Vali Doğan konuşmasında, “Bugün son aşamasına geldiğimiz Suriye savaşında, Suriye’nin yapılandırılması ve inşasında en önemli görevi almalı ve ekonomik faktörü de yerine getirmesi lazımdır. İnşaat sektörü ekonominin en büyük çarklarından bir tanesidir. Geçen yıl içerisinde ilimizdeki KDV oranına baktığımızda ekonominin ne kadar büyük olduğunu ifade etmek isterim. 2018’de Hatay’da 10 milyar TL vergi tahsilatı yaparak, Hatay ilimiz 81 il içinde 7.sırada yer almıştır. Bu rakam ciddi bir rakamdır. İlimizin ekonomik yapısı açısından da büyük bir göstergedir. 2018 rakamlarına göre 6 milyar dolarlık bir gümrük yapılarından ihracatımız var ve bunun yarısını Hatay olarak biz yaptık. Ticaretin ve alışverişin yapıldığı bu fuarlarda çok önemli.

SAVAŞ: FUAR ALANI YAPACAĞIZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ta yakın zamanda EXPO için yeni fuar alanının inşaatına başlanacağını ifade etti.

Savaş konuşmasında, “3 yıldır Mobilyacılık fuarı ile başladığımız ve 4 farklı türde yaptığımız fuarlar serisinin birincisine hepiniz hoş geldiniz. Bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Daha iyi bir fuar alanı için, şuanda EXPO alanı içerisinde 5 bin metrekaresi açık, 5 bin metrekaresi kapalı olmak ve alt tarafı otopark olmak üzere fuar alanı yapacağız. İnşallah bismillah diyeceğiz. İskenderun’da da 6 bin metrekarelik fuar alanımız olacak. Oradaki fuarda yükte hafif, fiyatta pahalı ürünler sergileyeceğiz. Ekonominin durgun olduğu bu günlerde yapılan fuarlar çok değerli” diyerek fuarların kalıcı ve kazançlı olması temennisinde bulundu.

TEKSÖZ: FUAR HATAY’IMIZA HAYIRLI OLSUN

Fuar açılışında konuşan HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, “ öncelikle fuara verdiği desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Rahmi Doğan, Büyükşehir Başkanımıza ve Antakya Belediyemize teşekkürlerimi iletiyorum. Herkesin kendisine düşen görevi fazlasıyla yapacağı düşüncesindeyim. Fuarın ülkemize ve Hatay’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca HESOB Başkanı ricam, artık siyasetin bitmiş olduğudur. Hep birlikte kardeşçe ortak çalışma noktasında mutabakatla kararların geçmesini bekliyorum” dedi.

ALAKUŞ: FUARIMIZIN HATAY İLİMİZ İÇN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM

Antakya İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı Mehmet Alakuş, “Buyıl 3. gerçekleştirdiğimiz fuarımızda, ekonomisindeki mevcut sorunları gündemimize alarak, iş dünyasının önemli temsileriyle farklı çözüm önerileri üretiyor, fikir alışverişinde bulunuyoruz. İş dünyası için alternatifler üretebilmek amacıyla projeler geliştirdiğimiz bu fuar, işbirlikleri kurmak için de önemli bir platform görevi görüyor. Fuarımızın Hatay İlimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bu yıl fuarımız sürdürülebilir ekonomik büyümeyi nasıl sağlarız?” sorusunu  üzerinden belirlediklerini belirten Alakuş,”Geleneksel yöntemlerle modern uygulamaları harmanlayarak ortaya çıkan objelerin tanıtım için fuarlar ekonominin vazgeçilmezleridir. Bunun gibi organizasyonlara, bahsettiğim değişikliğin ve bunun sağlam temellerde kurulmasının, tanıtımını çok kıymetli buluyorum” dedi.

Başkan Alakuş konuşmasının sonunda, Hem zengin fikir alışverişlerini devam ettirmek hem de artık harekete geçmeliyiz. Bu amaçla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

Konuşmaların artından protokol üyeleri fuarın kurdelesini keserek, fuar alanındaki standları tek tek ziyaret ederek bilgiler aldı.
Bu haber 11.04.2019 10:30:10 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Her şey çok güzel olacak

 • DOWN SENDROMLU NESRİN'İN GELİNLİK HAYALİ GERÇEK OLDU

 • Uyanık göçmen kaçakçısı kadın yakayı ele verdi.

 • Karayolunda çalışan araçlar yandı

 • ÇOCUKLARIN SİLAHLA OYUNU KANLI BİTTİ: 1 ölü

 • Çocukları kurtarmak isterken boğuldular

 • O Ses Altınözü Finali Gerçekleştirildi

 • 10 yaşındaki görme engelli Deniz’den piyano resitali

 • ARIZALANAN MOTOPOMP YENİLENDİ

 • TAHTAKÖPRÜ BARAJI'NDA YÜKSELTME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

 • YAZ KURSLARI HİZMETE GİRECEK

 • Kayraspor'a her kesimden tebrik yağıyor.

 • Akademi Hastanesi rakip tanımıyor 6-14

 • Geleceğin basketbolcuları yetişiyor

 • Akın Alkan askerde ziyaretçi akınına uğruyor

 • Hacıpaşa, Elektronikçiler rahat geçti 6-

 • Bal Ligi 2019-2020 sezonu takvimi belli oldu

 • Tırdan dökülen yağ kazaya neden oldu: 3 yaralı

Benzer Haberler