SEÇİM DALKAVUKLARI SAHNEDE
Bu güne kadar bir yerel seçim sürecinde, yapılan, konuşulan, yayınlanan dalkavukluğu görmedim. Birilerine yaranmak için birilerini karalama politikasını yapmak ahlaken doru değildir. Bizler dalkavukluğu Osmanlı imparatorluğunda saray hanedanlarını sözleriyle eğlendiren birileri olarak bilirdik. Şimdilerde dalkavukluğun anlamı özellikle seçim zamanlarında başka bir anlam verilerek değiştirilmiş. Seçim zamanlarındaki dalkavukluk; çıkar ve yarar beklediği ya da kendisinden çıkar sağladığı kimselere, makamca, durumca büyüklere karşı saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse. Bu anlamda biraz daha genişletilerek yanındakine veya desteklediği kişinin seçimi kazanması için karşı rakibi olan kişiyi karalayarak, söylenmemiş bir şeyi söylenmiş, yapılmamış bir şeyi yapılmış gibi eylemlerde bulunarak etik olmayan bir davranış anlamı yüklemektedirler. Bu dalkavuklar bununla da yetinmeyip insanları kutuplaştırarak iç hesaplaşma yoluna girmişlerdir. Bu dalkavuklara da maalesef medya da destek vermektedirler. Bir yerel seçimin etik kuralı olmalı. Yetkili organların ve medyanın bu tür dalkavuklara çanak tutmaması gerekiyor. Seçim zamanında özellikle yerel seçimlerde projelerin konuşulduğu yumuşak bir dilin söylendiği seçim süreci yaşamamız gerekiyor. Ne hikmetse projelerden çok dalkavukların sahneye çıkarak etik olmayan bir takım söylemleri toplumu ayrıştırma politikasına çanak tutuyor, medya da buna alet oluyor. Halkı kandırarak bu tür eylemlerin yapılması şehrimize ve şehir halkımıza ne kazandırır bunu da bu dalkavukları görmezden gelen yetkililere ve medyaya soruyorum. Dalkavukluğun bile bir adabı ve edebi var. Alın size bir alıntı; rivayet ederler ki büyük padişahlarımızdan biri bir gün:

-yav dalkavuğum, şu patlıcana bayılıyorum; çok latif bir zerzevattır.

-beli sultanım, tensip buyurdunuz; hele beğendilisi ağzınıza layık.

-yok yok, dalkavuğum canım, ot gibi, saman gibi tatsız tuzsuz bir şey

-ne güzel söylersiniz sultanım efendim; ne menem bir zerzevattır ben de bilememişim. Ne tadı vardır ne de tuzu. Çirkindir de.

-yav, dalkavuk efendi, bir karar veresin artık. Latif bir zerzevat mıdır yoksa mundar bir şey midir, şu patlıcan? Ben ne dersem onu söylersin peşim sıra. Senin hiç mi kendi fikrin yoktur.

-isabet buyurdunuz, sultanım efendim, yoktur. Ben patlıcanın değil efendimin dalkavuğuyum.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Bu makale 8.3.2019 14:23:19 tarihinde eklenmiş ve toplam kere okunmuştur.Okuyucu Yorumları