KİLİSEYE ZİYARET

Dünya / Güncel

KİLİSEYE ZİYARET

barış ve kardeşlik ikliminin bütün Dünyaya hakim olmasını temenni ederiz.
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Hatay ilimiz protokolü, Antakya Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret ederek Hristiyan vatandaşların bayramlarını kutlayarak Noel sevinçlerine ortak oldu.

Ziyarete İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman,

 Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Antakya Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Dimitri Dogum, Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli,

Hatay Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, resmi kurum ve kuruluş temsilcileri,

 STK temsilcileri, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.

HURİGİL: SEVGİNİN BAŞKENTİ ANTAKYA

Ziyarette konuşan Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, “Sevginin başkenti Antakya'da Hıristiyan dinine mensup insanlar olarak Noel Bayramını büyük bir sevinç ve coşkuyla kutlamanın heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Hurigil,

“Yüzyıllardır devam eden barış ve kardeşlik ortamının tüm dünyaya örnek teşkil ettiği, ibadethanelerinin sırt sırta verdiği, aynı Allah'a yakarışlardın sunulduğu, ezan sesisin çan sesine, çan sesinin hazan sesine karıştığı, üç semavi dinin mensuplarının kardeşçe kucaklaştığı bu şehir, acı ve gözyaşının eksik olmadığı dünyamızda, tüm insanlığının temel özlemi olan barış ve huzurun yaşandığı müstesna bir şehirlerinden biri tanesidir.

Bayramlarımız ve bayram tadında kutladığımız özel günlerimiz, bizleri sevgi ile birbirimize yakınlaştırmakta, kentimizde var olmasından büyük bir kıvanç duyduğumuz ve daima devam etmesinin temenni ettiğimiz sevgi ve uzlaştığı kültürünün artmasına da vesile olmaktadır. Bu bayram vesile ile yaklaşan yeni yılınızı kutlar, 2020 yılında sevgi, barış ve kardeşlik ikliminin bütün Dünyaya hakim olmasını temenni ederim” dedi.

SAVAŞ: HRİSTİYAN KARDEŞLERİMİZİN BAYRAMI KUTLU OLSUN

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ta Hristiyan dünyası için çok önemli bir bayramı kardeşçe, bir arada kutladıklarını belirterek, “Şehrimizde nefes alan tüm inançların iyi ve kötü günlerini hep bir arada karşılıyoruz. Burada yaşayan Hristiyan kardeşlerimizin şehrimize sunduğu tüm katkılardan dolayı çok memnunuz. Noel Bayramı, başta Orta Doğu olmak üzere tüm dünyaya huzur, sevgi ve barış getirsin. Hristiyan kardeşlerimizin bayramı kutlu olsun” dedi.

DOĞAN: HATAY BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİK ŞEHRİDİR

Hatay Valisi Rahmi Doğan konuşmasında, Hatay'ın birlik, beraberlik ve kardeşlik şehri olduğunu söyledi.

 Farklılıkları bir zenginlik olarak gördüklerini aktaran Doğan, şunları söyledi:

"Bugün hemen yanı başımızda İdlib'de

çok ciddi anlamda bir göç başladı.

İnsanlar şu an zeytin ağaçlarının altında yer bulamadıkları için açık alanlarda, çadırların altında yaşama mücadelesi veriyor. Tabii zor şartlarda yaşayan bu insanlara bu ülke, bu millet kucağını, gönlünü açmıştır, ekmeğini de bölüşmüştür. Biz hemen sınırımızın dibinde olan bu olayları görmezden gelme şansına sahip değiliz. Hatay olarak 288 kilometre sınırımız var.

Sınırın hemen duvarlarının dibinde 1 milyona yakın insan çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Buradaki

 vahşete, insanlık dramına tüm dünya gözünü kaparken, sadece insanlık adına mücadele veren onları koruyup gözetmeye çalışan Türkiye var. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin büyüklüğüdür” dedi.

Hatay'ın, Hristiyan, Musevi, farklı mezhepler ve farklı ırklarıyla birlikte insanların huzur içinde insanların bir kent olduğunu aktaran Val  Doğan, Hatay Orta Doğu'ya örnek gösterilecek bir kent olduğunu sözlerine ekledi.

Yapılan ikram ve sohbetlerin sonrasında tarihi Ortodoks Kilisesi bahçesinde günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program sona erdi. 
Bu haber 26.12.2019 16:16:13 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Lütfen Kurallara Uyalım!

 • HATAY ALO BÖCEK KORONA VİRÜS’LE MÜCADELE EDİYOR.

 • Hekimlere motivasyon toplantısı.

 • ANTAKYA’DA BANKLAR SÖKÜLDÜ

 • Sağlık-Emniyet Çalışanlarına Maske Dağıtımı Yapıldı.

 • SES ŞUBE BAŞKANLIĞINDAN BÜYÜKŞEHİRE COVİD-19 ÖNERİLERİ

 • UZAKTAN EĞİTİM 30 NİSAN'A KADAR DEVAM EDECEK

 • Hiçbir şey belli değil

 • Önlemleri giderek arttırıyor.

 • BAŞKAN YAVUZ, MASKE ÜRETİM EKİBİNİ GENİŞLETİP ÜRETİLEN İLK MASKELERİ MEHMETÇİKLERİMİZE TAKDİM ETTİ.

 • Futbolcular geldi, çalışma Cumartesi başlayacak.

 • ‘SAĞLIKLI GIDA, KORONAVİRÜSE KARŞI HALKIMIZIN KALKANI’

 • Öğrenciler Korona Virüse karşı dezenfektan üretti.

 • SAMANDAĞ ZABITASI YAŞLILARIN YARDIMINA KOŞUYOR

 • YAĞMUR SUYU HATLARINI TIKAYAN ATIKLAR TEMİZLENDİ

 • KONTEYNER DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI GECE GÜNDÜZ DEMEDEN SÜRÜYOR

 • Hastane ziyaretlerinizi erteleyin

 • YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR.

Benzer Haberler