Amacımız Hatay’daki turizm ve ticaret ağını geliştirmek

Güncel / Turizm

Amacımız Hatay’daki turizm ve ticaret ağını geliştirmek

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’daki Turizm ve Ticaret ağırı geliştirmek istediklerini söyledi.
2021 yılında ‘Botanik Bahçesi’ temasıyla Hatay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan EXPO ile ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, “Biz savaşın gölgesinde huzurlu bir şekilde bugünlere geldik. Geldiğimiz noktada hem ülkemizde hem de ilimizde ekonomik sığlaşma var. Bu sığlaşmayı en çok hisseden illerden biriyiz. Savaş başladığında 4. teşvik bölgesini hak eden bir ildik ve 2016 yılı verilerine göre kişi başına 7 bin 637 dolar gelir düşüyordu. 2017 yılında ise 6 bin 100 dolar seviyesine düşmüştü. Şu anda Hatay 5. teşvik bölgesinden yararlanacak nitelikte bir şehir. Bu durumun mücadelesini verdik ama kazanamadık. Teşvik bölgemizin değiştirilmesi, Hatay’ın kalkınmada öncelikli illerden biri ilan edilmesi ve yeni yatırımlar yapılması gerekiyor. Hükümet tarafından yürütülen ve bizim de istediğimiz bir ‘Amanos Tüneli Projesi’ var. Hatay’ın ticaret merkezi ilan edilmesi ve serbest bölge olması gerekir. 2017 yılının Ocak ayında EXPO 2021’i aldık. Bundan 9 ay sonra Hatay’ı UNESCO’ya Gastronomi şehri ilan ettirdik ve 6 ay önce de UNESCO’nun ‘Öğrenen Şehirler Ağına’ katıldık. Sayın Valimiz ile bir protokol imzaladık. Arsuz’dan Lübnan- Beyrut, Kıbrıs - Gazimağusa ve Mersin olmak üzere 3 nokta için deniz seferlerine başlayacağız. Hatay’ın yeni bir kalkınma planına ihtiyacı vardı. Amacımız Hatay’daki turizm ve ticaret ağını geliştirmek” dedi.

HATAY’DAKİ KIRSAL BÖLGELERİ KALKINDIRMAK İÇİN BİR MODELİMİZ VAR

Hatay’da gerçekleştirilecek olan yeni kalkınma modeli ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Hatay’ın kırsal nüfusu %50,5, Türkiye’de ise bu oran %24,5. Kırsal bölgeleri kalkındırmak için bir model çalışmamız var. Hatay’daki toprak yapısını incelettik. Çiçekçilik, fidancılık ve tıbbi aromatik bitkiler konusunda çok büyük bir potansiyel var. Dünyada çiçekçilik konusunda 70 Milyar avroluk bir pay var bu payın %70’ini Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda alıyor. Hatay’ın da bu konuda iyi bir potansiyeli var. Bütün bunları biz ilçe ilçe kooperatifler altında toplayarak, büyük bir marketler zincirine dönüştüreceğiz. Çiçekçilik, fidancılık ve tıbbı aromatik bitkilerin markalaşması, coğrafik işaretleme alınması ve paketleme ile dışarı pazarlanması için alt yapı oluşturarak kırsal kesimi kalkındırmaya çalışıyoruz. Bunu başarabilirsek Türkiye’de bir ilk olacak ve yerel kalkınmada Hatay öncülük yapacak. Bu model için 3 yıldır çalışıyoruz. Tüm bunları birleştirip Hatay’ın kalkınma modelini oluşturursak, Türkiye’nin birçok ilinde nu kalkınma modeli ile insanlar kendi kırsal bölgelerine katkı sağlayacaktır” açıklamalarında bulundu.

BİZ ŞEHRİMİZİ SEVİYORUZ

Hatay’ın Gastronomi Kenti unvanını alma süreci başta olmak üzere kente dair projeleri hakkındaki düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Kentimizin geçmiş zamanlarda medeniyetlere ev sahipliği yapmasının vermiş olduğu birikim ve değerleri günümüze entegre ederek kullanıyoruz. Bunların yanı sıra bilim, teknolojide dünyaya entegre olmaya yönelik hamleler yapıyoruz. Tarihimiz, kültürümüz, medeniyet birikimimiz var. Kentimizde 600’den fazla yemek çeşidi bulunuyor. Uluslararası arenada mutfağımızı kabul ettirmek için 7 yıl mücadele ettik. İnsanlar artık yemek yemek için bile kentimize gelebiliyor. Bizim kendi en iyilerimizi ortaya çıkaracak hareketler yapmamız lazım. Biz şehrimizi seviyoruz. Şehrimizi ne kadar hızlı kalkındırırsak o kadar iyi. Gastronomi, EXPO, öğrenen şehirler ağı ve HADO olmak üzere tüm projelerimizin amacı kentimizin çıtasını yükseltmek” dedi.

Hatay’ın zengin bitki çeşitliliği, yemek kültürü ve daha birçok değerini 2021 yılında yapılması planlanan EXPO platformunda tanıtacaklarını dile getiren Savaş, “EXPO’da, fidancılık yapacağız, mutfak kültürümüzü sergileyeceğiz, sera yapıp doğal ürünler üreteceğiz ve en çok da kentimizde bulduğumuz tarihi eserleri sergileyeceğiz. Tarihi eserleri EXPO alanımızda yapacağımız büyük bir Arkeopark’ta meraklılarına sunacağız. Öte yandan tarihsel boyutu, kültürel faaliyetleri, eğlence, görsellik ve botanik içeriğiyle sadece 6 ay değil devamlılığı olan bir fuar alanı olacak” açıklamalarında bulundu.
Bu haber 4.11.2019 12:25:54 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Lütfen Kurallara Uyalım!

 • HATAY ALO BÖCEK KORONA VİRÜS’LE MÜCADELE EDİYOR.

 • Hekimlere motivasyon toplantısı.

 • ANTAKYA’DA BANKLAR SÖKÜLDÜ

 • Sağlık-Emniyet Çalışanlarına Maske Dağıtımı Yapıldı.

 • SES ŞUBE BAŞKANLIĞINDAN BÜYÜKŞEHİRE COVİD-19 ÖNERİLERİ

 • UZAKTAN EĞİTİM 30 NİSAN'A KADAR DEVAM EDECEK

 • Hiçbir şey belli değil

 • Önlemleri giderek arttırıyor.

 • BAŞKAN YAVUZ, MASKE ÜRETİM EKİBİNİ GENİŞLETİP ÜRETİLEN İLK MASKELERİ MEHMETÇİKLERİMİZE TAKDİM ETTİ.

 • Futbolcular geldi, çalışma Cumartesi başlayacak.

 • ‘SAĞLIKLI GIDA, KORONAVİRÜSE KARŞI HALKIMIZIN KALKANI’

 • Öğrenciler Korona Virüse karşı dezenfektan üretti.

 • SAMANDAĞ ZABITASI YAŞLILARIN YARDIMINA KOŞUYOR

 • YAĞMUR SUYU HATLARINI TIKAYAN ATIKLAR TEMİZLENDİ

 • KONTEYNER DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI GECE GÜNDÜZ DEMEDEN SÜRÜYOR

 • Hastane ziyaretlerinizi erteleyin

 • YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR.

Benzer Haberler