Güncel / Yaşam

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Başkan Kimyeci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Haspolatlı ve Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ergin’i Ağırladı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Haspolatlı, beraberindeki teknik ekip ve Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin’i makamında ağırladı.

Ziyarette Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Haspolatlı, beraberindeki teknik ekip ve Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin, Başkan Yardımcısı Elçin Eryetli ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Tüge Gündüz ve teknik personeller hazır bulundu.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Kimyeci, şu sözlere yer verdi; “Antakya Belediyesi ailesi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin, Milletvekillerimizin destekleriyle Antakya’mızda Kentsel Dönüşüm Projesi’ni başlatmış olduk. Şu anda Türkiye’de en hızlı ilerleyen ve en çabuk mesafe kateden Kentsel Dönüşüm Projesi ile afet riski taşıyan alanların kentsel dönüşümü konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halkımızın kentsel dönüşüm alanında bizlere olan inancı ve güveni ile an itibariyle % 58 anlaşma oranına ulaştık. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında vatandaşlarımızın olası bir depremde çok tehlikeli olan ve çürük yapı malzemesi kullanıldığından dolayı çok sayıda ölüm vakası olabileceği muhtemel. Bu çürük yapıların olduğu alanların bir an önce düzelmesi, halkımızın 9 şiddetinde depreme dayanıklı, konforlu, her türlü sosyal donatıya sahip, yeşil alanlarıyla, otoparklarıyla, % 19’u apartman bloğu, % 8’i sosyal donatı alanları, % 23’ü yollar, otoparklar, % 50’si yeşil alan olan örnek bir projeyi inşallah hayata geçmiş olacak. Biz yerelde Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz ve değerli ekibiyle ve Antakya Belediyesi personelleriyle, Meclis üyeleriyle halkımızın istediği ve hasretle beklediği huzurlu ve güvenli konutlara geçme arzusunu gerçekleştirme noktasında geçen zaman dilimi içerisinde çok önemli bir mesafe kat edildi. Yapım süreciyle ilgili başlangıçta alanın tamamını yapmayı planlamıştık. Vatandaşlarımızın istediği yeni bir çalışma ile yaşadığı alana en yakın bir alanda oturmak, iş yeri olanların da iş yerlerini alıştığı düzen kapsamında aynı caddede, aynı sokakta yapacağımız etaplama modelini talep ettiler. Bu konuda Bakanlığı’mızın özel çalışması ile etaplama modeli ile uygulama safhasına gelmiş olduk. Bu konuda gösterdiğiniz çaba ve desteklerden dolayı tekrar şahsım, Antakya Belediyesi ailesi, halkım ve bilhassa Kentsel Dönüşüm alanında olan Emek ve Aksaray Mahallesi’ndeki hak sahipleri adına Sizlerin şahsında emeği geçen başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde Genel Müdürümüze, Müsteşarımıza, Bakan Yardımcılarımıza, değerli Bakanımıza ve dünya lideri Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Antakya’mıza Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yapılması konusunda gösterdiğiniz gayret ve fedakârlıklardan dolayı bir kez daha sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yadrımcısı Hikmet Haspolatlı; “Hatay tabii ki ülkemizde ciddi bir deprem kuşağında yer alıyor. Ne yazık ki ülkemizde de yaşanan birçok afet içerisinde en büyük problemimiz deprem. Ne yazık ki ülkemizdeki yapı stoğu çok kötü durumda, herhangi bir afet olmadan kendi kendine çöken yapılar var.  6306 sayılı kanun kapsamında afet odaklı dönüşüm konusunda bakanlık olarak çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bunun en önemli örneklerinden biri Hatay’da Antakya Belediyesi’nin uygulamaları. Bu bakımdan bizim için de çok önemli. Sürecin başından beri gerek belediyemizle gerekse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’müzle birlikte koordineli bir şekilde projeyi belli bir aşamaya getirdik. Buradaki emekleriniz ve çalışmalarınız için teşekkür ediyoruz. Projenin zor kısmı tamamlandı, belli bir aşamaya geldi. Bundan sonra uygulama aşamasına geçme süreci içindeyiz. Bu konuda da şimdiye kadar olduğu gibi Bakanlığımızla projenin hayata geçmesi, vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli konutlarda oturabilmesi ve Antakya’ya değer katacak projenin bir an önce hayata geçirilmesi için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bu zamana kadar yaptığınız çalışmalardan dolayı başta Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye, Antakya Belediyesi’ne teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ise; “İlimizde hem depreme dayanıklı binalarla hem çarpık kentleşme hem de çevresel açıdan örnek olacak bir proje. Her açıdan bu güzel projenin ve sizlerin yanındayız, beraberiz. Emeklerinden dolayı Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye, Antakya Belediyesi’ne hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mıza teşekkür ediyorum, kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Ziyaretin ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.
Bu haber 22.09.2018 09:49:39 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Güzelmansur’dan Yeşiloğlu’na hayırlı olsun ziyareti

 • BAŞKAN KİMYECİ YIKIM ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

 • Seyfettin ile Akemoğlu Ankara’da

 • YAMAN: “İTFAİYECİLİK HAFTASI KUTLU OLSUN”

 • BAŞKAN CULHA, “ALTYAPI” ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

 • TED Hatay Koleji öğrencileri Dünya’nın çevresini ölçüyor

 • Minik Yetenekler Çevlik’te idman yaptı

 • Hatayspor kupa sınavına çıkıyor

 • Abdoulaye Sadıo Dıallo tarihe geçti

 • 'ZAHTER' DİYARINDA ARTIK 'ÇİLEK' YETİŞECEK

 • CHP’LİLER KULE RESTAURANTTA BULUŞTU!

 • Hatay'a Yakışan Şekilde Mücadele Oldu

 • Galibiyet Selfiesi

 • Süslü Kadınlar pedal çevirdi

 • “Mozaik Yolu” projesi gerekli bir adım

 • ALEVLER GECEYİ AYDINLATTI

 • FELAKETİ ANDIRAN GÖRÜNTÜ!

 • Küçükbaş hayvanlara çarpmamak için kaza yaptı.

Benzer Haberler