Güncel / Politika

AK PARTİLİLER ADNAN MENDERES’İ ANDI

1960 Darbesi ile 15 Temmuz Darbe Girişimi aynı kalemlerden çıkmıştır!
Hatay’da, AK Parti Hatay İl Başkanlığı tarafından, merhum Başbakan Adnan Menderes’in idam edildiği günün yıldönümüyle ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, AK Parti Hatay Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, AK Parti Antakya İlçe Teşkilat Başkanı Ramazan Alparslan, AK Parti Defne İlçe Teşkilat Başkanı Kenan Türkmen, AK Parti Hatay İl Başkanı Şaban Kurt, STK ve Oda başkanlarının katıldığı basın açıklamasına çok sayıda vatandaş eşlik etti.

EN ACISI DA ADNAN MENDERES’İN İDAM EDİLMESİ!

Antakya Milli İrade Parkında gerçekleşen basın açıklamasında konuşan AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, 27 Mayıs Darbesi’nin Türkiye’de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açtığını belirtti. Başkan Güler, “Yasaklara aykırı biçimde Anayasa, ithal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme antidemokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır. Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes’in idam edilmesidir” dedi.

ADNAN MENDERES YARGISIZ İNFAZA MAHRUM KALMIŞTIR

27 Mayıs 1960 Darbesi ile 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığını vurgulayan İbrahim Güler, “Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişilerek ilk önce Türkçe okunun ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; İnsan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlamıştır. Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasa dışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dair izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetini kayda geçen ‘’Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor’’ gerçekçisiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır. 17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha ger dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve yol arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” açıklamalarında bulundu.
Bu haber 18.09.2018 14:58:41 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • AK PARTİLİLER ADNAN MENDERES’İ ANDI

 • BAŞKAN SAVAŞ AV SEZONU AÇILIŞINA KATILDI

 • Türkmenler Yayladağı’nda buluştu

 • 106 trafik kazası meydana geldi

 • İlk ders zili törenle çaldı.

 • DURSUNLU’DA OKUL ÇEVRESİNE YENİ YOL

 • HATMEK KURSİYERLERİ HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

 • AK Kadınlar Kırıkhan’da birlik beraberlik toplantısı yaptı

 • YAMAN’DAN AHİLİK HAFTASI KUTLAMASI

 • Vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum.

 • HBB PERSONELLERİNE ‘ETKİN SOSYAL MEDYA KULLANIMI’ EĞİTİMİ

 • ASFALTLAMA VE KİLİT TAŞI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 • AMACIN NE TANJU?

 • BAYAN VOLEYBOL TAKIMI, KLEOPATRA VOLEYBOL TURNUVASI’NDA 2. OLDU

 • İYİ FUTBOLUN KARŞILIĞI YOK!

 • HATAYLILAR ÖZLEDİĞİ ASİ’YE KAVUŞTU

 • Suriyeliler yetiştiriyor, Türk kursiyerler işliyor

 • Kırtasiyecilere yerli malı kullanımı uyarısı

Benzer Haberler