Ekonomi / Güncel / Yaşam

ÇİFTÇİLER ZOR ŞARTLARDA ÜRETİM YAPIYOR

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, “Tarımsal üretimin devamlılığı için üreticilere çeşitli başlıklar altında yıllardır ödenen desteklemelerle ayakta durmaya çalışan çiftçiler en zor şartlar altında dahi üretime devam etmektedirler” dedi.
Konuyla ilgili olarak yazılı açıklamada bulunan Sever, “Son 20 yıldır küresel yanlış politikalarla tarımda ki kayıpları artarak sürmüş ülke tarımı ithalata yenik düşmüştür. Tarımın önemli kaynaklarından olan hayvancılık sektörü çökmüş, hayvancılıkta krizi gidermek için gerçek üreticiler yerine ilgisiz kesimlere verilen destekler ve faizsiz krediler boşa gitmiş tarımdan kopmalar başlamıştır” açıklamasında bulundu.

Sever, Dünyadaki diğer ülkeler açlığı, geleceğin en önemli sorunu olarak gündemine alıp tarım sektörünü destekler, tarım sektörünü korumaya yönelik önlemler alırken Ülkemizde tarım topraklarını korumak yerine meralar otlaklar yalaklar ve kışlaklar gibi beleş yem kaynakları yapılaşma açılma yönünde alınan kararlarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının adı ve Bakanı değişmiş yeni adı Tarım ve Orman Bakanlığı olduğunu hatırlatan Sever, “Umarız bu köklü değişiklikle Tarım ekonomimizin temelini oluşturmakta istihdam ve sanayiye hammadde sağlamasının yanında milli ekonomiye çok ciddi girdiler de vermekte olduğu göz önüne alınarak çalışmalar planlanır.

Uzun zamandır çiftçilerimiz Tarımsal desteklemelerini planlayarak üretim girdilerini temin etme ve buna göre ödemelerini girdi veren paydaşlarına yapmakta üretimde çok fazla sorun yaşamamışken son günlerde desteklemelerin ödenmesi ve desteklerin devam edip etmemesi konularında sıkıntılar başladığı görülmektedir.

Tarımda desteklemeler;2018 yılında desteklemeler genel anlamda değerlendirdiğimizde bitkisel üretimde havzaya göre hayvansal üretimde bölgelere göre, mazot ve gübre desteklerinin de ürün ve havza belirlendiğini görüyoruz. Önceki yıllara göre desteklemelerde hiç artış yapılmamış olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle çiftçiler bekledikleri desteği görememiş ve hüsrana uğramışlardır. Ayrıca girdi fiyatlarında ki artışlar desteklerde dikkate alınarak artırılmamış olması da sosyal adaletle bağdaşmamıştır.

Diğer taraftan geçmiş yıllarda dile getirdiğimiz bizde destekler üretim dönemi sonunda belirlenmektedir. Halbuki üretim döneminden önce belirtilmiş olsa çiftçi ne ekeceğine ve üreteceğine karar vererek üretimini Pazar koşullarına göre ayarlamış olacaktır.

Destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağı belli değildir. Yeni Tarım ve Orman Bakanlığı desteklemelerin ödenmesi ve bazı desteklemeler için başvuru yapılması ve askıya alınması konularında girişlerin yapılıp yapılmaması bazı destekleme (İyi Tarım Uygulamaları gibi) sürelerinin geçmiş olmasına rağmen bir açıklamada bulunulmamış olmaları sıkıntı yaratmaya başlamıştır. Meyve sebze konusunda yapılan desteklemelerin başında gelen iyi tarım ve organik tarım yapan çiftçilerimiz hasretle ödeme müracaat ve desteklemelerin devam edip etmeyeceğini merakla beklemektedirler” ifadesinde bulundu

Sever, Ziraat Mühendisleri Odası olarak üreticinin mağdur edilmemesi için tarımsal desteklemelerin bir an önce doğru ve akılcı bir şekilde belirlenmesi hedeflere ulaşmaya hizmet edecek tarz ve miktarda ürünler arasındaki pariteyi koruyarak üretim dönemi öncesinde açıklanmasını, Tarıma teknolojiyi aktaran Tarım Mühendislerinin üretimde, yasalarda olduğu şekilde mesul ve sorumlu olduğu konularda ilgililerin denetimlerinde sormaları ve istihdamının sağlanmasını kamuoyuna saygı ile duyururuz” açıklamasında bulundu.
Bu haber 02.08.2018 11:51:48 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Vali Doğan, Musa Esatoğlu’nu tebrik etti.

 • Üç daire başkanının yeri değişti

 • Sıcaklar bunaltıyor

 • Kesin hesap cetvelleri görüşüldü

 • YAŞLILAR İLE ÇOCUKLAR UNUTULMADI

 • İY Parti’den Baro’ya ziyaret

 • Günde ortama 2-2,5 litre su için

 • MAYIS AYI UKOME KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

 • Tedavisi için yardım bekliyor

 • Yaş meyve ve sebze sektörü mercek altına alındı

 • PARKLARDA REVİZ ÇALIŞMALARI

 • 4. Teknoversite Günleri’nin ‘EN’leri Sahiplerini Buldu!

 • BÜYÜKŞEHİR’İN ASFALT SERİM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 • EMLAK VE ÇEVRE TEMİZLİK VERGİLERİ’NİN SON ÖDEME TARİHİ 31 MAYIS CUMA

 • Anneler 150 aileyi sevindirdi

 • Müzik Engel Tanımadı!

 • Mülteciler konusu görüşüldü

 • BÜYÜKŞEHİR ZABITASI GRAMAJ VE ÜRÜN DENETİMİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Benzer Haberler