Yaşam

Güzel Antakya’mız hak ettiğinin çok altındadır

Hatay Gönüllüler Konseyince organize edilen toplantıda, Atatürk caddesi, Büyük Antakya Oteli yeri ile Vakıflar İşhanı ve Antakya’nın sorunlarını masaya yatırıldı.
Sivil Toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantı Antakya Şehir Kulübünde gerçekleşti. 

Toplantıda konuşma yapan Hatay Gönüllüler Konseyi Başkanı Tahir Dönmezer, “Hepimizin bilgisi olduğu üzere Antakya’mızın daha yaşanılabilir bir kent olabilmesi amacı ile Polisevi ve Vakıf İşhanı projeleri hakkında görüşlerimizi belirtmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi.

AÇIK ALANLAR ARTTIRILMALI

Hatay Büyükşehir ve Antakya Belediyeleri sınırları içerisinde eksikliğini hissettiğimiz doğru kent planlaması, vizyon sahibi yönetim ve kararlı denetim gibi konuların altını çizmek istediklerini belirten Dönmezer, “Sit alanlarımızın ve kentin karakterinin korunması ve halkın etkileşim içinde yaşayabilmesi için gerekli olan halkın kullanımına açık alanların azaltılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Kent kelimesinin birçok tarifi olmasına rağmen, ideal olarak insanın fiziksel ve düşünsel ihtiyaçlarını karşılayabildiği, sağlıklı bir yaşama uygun tasarlanmış, çevresel ve ruhsal estetik değerlere saygılı, tabi ki insanların kalabalık olarak görülmediğini toplu yaşam alanları olarak ifade edilebilir” dedi.

ANTAKYA OTELİ ARSASI İLE MECLİS KÜLTÜR MERKEZİ BİRLEŞTİRİLMELİ

Kurtuluş ve Atatürk caddeleri gerek kültürel gerekse antik yapıların itibari ile kentimizin sosyoekonomik ve estetik değerleri için önem arz ettiğine dikkat çeken Dönmezer: “Lakin içinde bulunduğumuz dönemde maalesef bu iki kıymetli caddemizin de durumu bizim beklentilerimizin ve güzel Antakya’mızın hak ettiğinin çok altında. Geçmişte Atatürk caddemiz İskenderun yolu olarak anılırdı. 1960’larda gerçekleşen ihtilalden sona Vali olarak atanan Muammer Ürgen Paşa, Atatürk anıtı çevresinden başlayarak şimdiki Ürgen Paşa alanına kadar uzanan iki kilometrelik yolu Atatürk caddesi olarak hizmete açmıştı.

Bu caddenin üzerine beş evler olarak bilinen evler inşa edilerek bugün içinde yaşamakta olduğumuz caddenin ilk adımı atılmış oldu.

1934 yılında sinema salonun olarak inşa edilen bina, 1939 yılında Hatay Devlet Meclisi Salonu olarak hizmet vermeye başladı. 1930 yılında ise adı Adalı Konağı idi ve 1933 yılında hemen yanına beş yıllık okul inşa edildi bu okula Köprü Mektebi ismi verildi. Takip eden yıllarda Kız enstitüsü ve Ticaret Lisesi olarak hizmet verdikten sonra yerine dokuya uymamasına rağmen İl Özel İdare tarafından Büyük Antakya Oteli inşa edildi. Şimdi Meclis Kültür Sanat Merkezi binasının Kültün Bakanlığı tarafından satın alınacağı bilgisini AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’dan öğrenmiş bulunmaktayız. Polis evi olarak planlanmakta olan eski Büyük Antakya Oteli arsası ve Meclis Kültür Sanat Merkezi’nin birleştirerek güzel Antakya’mızın dokusuna uygun bir proje ile değerlendirilmesinin daha anlamlı olacağı inancındayız” dedi.

1950’DEN SONRA ASİ NEHRİ KİRLENMEYE BAŞLADI

Dönmezer: “Atatürk Caddesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği olağanüstü çabası ile Büyükşehir Belediyesinin destekleri sonucunda Atatürk Caddemizin çift yön olarak yeni baştan revize edileceğinin haberi hepimizi mutluğu etti. Sadece bugün için değil gelecek nesillere de daha yaşanabilir bir Antakya bırakabilmek amacı ile bu konunun takipçisi olacağımızın yetkililer tarafından bilinmesini isteriz.

Asi nehri kıyısında 1950’li yıllardan önce su bentleri ve naura denilen su dolapları bulunurdu, bunlar bahçe ve hamamlara su taşırdır. Burada kahvehaneler arasında plaj ve kabinler yer alırdı. Anlayacağınız su tertemiz akar ve içinde yüzülürdü. Maalesef 1950’li yıllardan sonra plansız kentleşme sonucu Asi pis görünümlü haline dönüşmüştür.

1970’li yıllarda tarihi Antakya köprüsü yok edildikten sonra Vakıf İşhanı 1990 yıllarında o günkü belediyeler tarafından yapılmıştı. Sit alanı olan bu bölge tarihi itibari ile yok edilmiş ise de bugün bu hatanın düzeltilebileceği özel bir noktadayız. Yıkımı devam eden Vakıflar İşhanı’nın bulunduğu yerin kent meydanı olması kentimizin nefes almasını sağlayacağı gibi estetiğine de katkıda bulanacaktır” ifadesinde bulundu.

VAKIF İŞHANI’NIN YERİNE İNŞAAT DEĞİL BİR MEYDAN YAPILMASI KONUSUNDA GÖRÜŞLERİMİZ BU YÖNDEDİR

Dönmezer, “Antakya’mızın bir meydanı olmadığı gibi kent meydanlarının önemi bilinmemektedir. Kent meydanları halkın aynası olup yerel kültürü ve yaşanan zamanı yaşattığı gibi sosyal ve ekonomik durumları ile ilgili ipuçları veren toplu iletişim alanlarıdır. Kent meydanı kentimize bütünlük kazandıracağı inancıyla Vakıf İşhanı’nın yerine inşaat değil bir meydan yapılması konusunda görüşlerimiz bu yöndedir.

Zira marka şehirler meydanları ile anılır ve bu meydanlar büyük sanat etkinliklerine, konserlere ve daha birçok şehre değer katan özelliğe ev sahipliği yaparlar. Gündeme getirdiğimiz konuların üzerinde sivil toplum kuruluşları ile birlikte konuların takipçisi olacağımızı ve bu konuda yetkilerimizin de duyarlı ve sorumlu olacağı konusunda inancımız tamdır” açıklamasında bulundu.

Toplantıda çıkan rapor ilgili sonuç bildirgesi daha sonra açıklanacak.
Bu haber 19.07.2018 15:24:50 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Vali Doğan, Musa Esatoğlu’nu tebrik etti.

 • Üç daire başkanının yeri değişti

 • Sıcaklar bunaltıyor

 • Kesin hesap cetvelleri görüşüldü

 • YAŞLILAR İLE ÇOCUKLAR UNUTULMADI

 • İY Parti’den Baro’ya ziyaret

 • Günde ortama 2-2,5 litre su için

 • MAYIS AYI UKOME KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

 • Tedavisi için yardım bekliyor

 • Yaş meyve ve sebze sektörü mercek altına alındı

 • PARKLARDA REVİZ ÇALIŞMALARI

 • 4. Teknoversite Günleri’nin ‘EN’leri Sahiplerini Buldu!

 • BÜYÜKŞEHİR’İN ASFALT SERİM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 • EMLAK VE ÇEVRE TEMİZLİK VERGİLERİ’NİN SON ÖDEME TARİHİ 31 MAYIS CUMA

 • Anneler 150 aileyi sevindirdi

 • Müzik Engel Tanımadı!

 • Mülteciler konusu görüşüldü

 • BÜYÜKŞEHİR ZABITASI GRAMAJ VE ÜRÜN DENETİMİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Benzer Haberler