Güncel / Yaşam

Geleceğin dünyasında artık e ticaret var

Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğü işbirliği Hatay Valiliği YİKOB toplantı salonunda, Hatay’da bulunan Esnaf ve Sanatkârlara yönelik E-Ticaret, E-İhracat ve Esnaf Kart konulu bilgilendirme ve tanıtım toplantısı düzenlendi.
Esnaf ve Sanatkârların yoğun ilgi gösterdiği seminerde gelişen teklonoji ve küreselleşme ile birlikte esnaflarında E- Ticaret’in içinde kazanç sağlamaları amacıyla tanıtım ve seminer düzenlendi.

Toplantıya PTT Daire Başkanı Ünal Ömer Güçlü, PTT Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Canbolat, PTT Tanıtım ve Medya İlişkileri Dairesi Başkanı Mehmet Fatih Koşan, Esnaf ve Sanatkârlar Müdür Necmettin Erkan, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Hatay İŞKUR Müdürü Ziya Yüksel, Hatay Ticaret İl Müdürü Halit İmrek ile oda başkanları ve Esnaf üyeleri katıldı.

Seminer ve tanıtım toplantısında özellikle esnaflar ile teknoloji arasında koordinasyon eksikliğinin giderilmesi üzerinde durulurken, Türkiye’deki E-Ticaret verileri, esnafların E-Ticaretteki potansiyel payları ve Hatay’ın esnaf ve sanatkârlarının ticari yapılarının PTT işbirliği ile daha da ileriye taşınarak Tüm dünyaya yayılacak bir kazanç kapısı olacağı üzerine vurgu yapıldı.

Esnafların ve küçük işletmelerin elektronik ticaretten aldıkları payın arttırılmasına katkı sağlamak ve hızlı bir şekilde gelişen ve değişen teknoloji ile esnafın uyumlu bir şekilde ticari hacminin nasıl genişletileceğine yönelik bilgilendirmelerin yapıldığı toplantı da esnafın küresel seviyede ticaret yapabilmesinin önünün açılması için yapılacak çalışmaların sunumu yapıldı.

TEKSÖZ: BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı A. Kadir Teksöz konu ile ilgili olarak PTT Genel Müdürlüğüne, Ticaret Bakanlığına teşekkür ederek esnaf ve sanatkârların önünü açabilmek ve yurt dışı ticaretini geliştirmek için Hatay’ın esnafının bu fırsatı iyi değerlendireceğini söyledi.

Teksöz; “Hep birlikte ticaretimizi geliştirmek, eşimiz ve dostumuzun yaptığı işlere katkı sağlamak amacıyla E-Ticaret sunumundan yararlanmak istiyoruz” diyerek esnaf ve sanatkârlara seslendi.

CANBOLAT: E TİCARETİ TANITMAK VE TÜM DÜNYAYA YAYMAK İSTİYORUZ

PTT Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Canbolat konuşmasında, “Türkiye’deki esnafımıza e ticareti tanıtmak ve tüm dünyaya yaymak istiyoruz” dedi.

Canbolat, Ticaret bakanlığımız ve PTT Genel Müdürlüğü olarak birikim ve emekle beraber bugün bu noktaya geldik. PTT Türkiye’de vatandaşın hizmeti anlamında en yaygın ulaşım ağı olan bir kurumdur. Esnafımız ise bizim tabanımız ve gücümüzdür. Tabana yaygınlık anlamında PTT ile erişim ve ulaşım anlamında ticaret bakanlığımızın projelerini esnaflarımıza ulaştırmak bizim için çok önemli. Esnafımızın gerek yurt içi ticarette, gerekse e ticaret kanalıyla dünyaya açılan bir kapı olması için önemli bir proje. Esnaflarımızın bu projeden yararlanması için tüm çabalarımızı sarf ediyoruz. Dünyaya açılan pencere konusunda, esnafımızın da e ticaretin içine girmesi çalışmalarını sürdürüyoruz. Biz bunu esnaf kardeşlerimizle birlikte başaracağız. Geleceğin dünyasında artık e ticaret var. Hele ki Anadolu da e ticaret henüz çok gelişmiş değil. Biz bu ticaret hacmini geliştirmek istiyoruz. Bu proje bizim için oldukça değerli. Devletimizin politikasıyla da birebir uygun olarak esnafın desteklenmesi için anlamı yüksek bir proje görevi görüyor. Bu projenin sahiplenilmesi, inanıyorum ki meyve olarak kendisini gösterecektir” dedi.

ERKAN: DÜNYA ÇOK HIZLI DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YAŞIYOR

Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan konuşmasında,  “Esnaflarımızın ve küçük işletmecilerimizin internet üzerinden aldıkları satışın ve payın eğitim toplantısında olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Dünya çok hızlı değişim ve dönüşüm yaşadığını belirten Erkan, “Türkiye de bu dönüşümün içinde yer alıyor. Bu çağı yöneten en büyük unsur teknoloji kullanımı. Teknoloji ile birlikte mal ve hizmeti üretenler ile müşterilerin beklentileri de değişkenlik gösteriyor. E ticaret olarak adlandırdığımz bu yeni ticaret modeli dünyanın tüm ülkelerine etkin kılınmaya başladı. Bu sebeple ticaret bakanlığı olarak e ticaretin içinde bulunduğu fırsatların barındırdığı hacmin farkında olmanızı istiyorum. 2016 yılında ülke iç pazarında e ticaret hacmi 31 milyar lirayı buluyor. Perakende sektörü olarak 17 milyar liralık rakamlara ulaşıldı. Esnaf ve Sanatkârlarımızın artan bu ticaretten pay almasını istiyoruz. Derdimiz Esnaf ve Sanatkârların rekabet gücünü ve gelişimlerini arttırarak sürdürmek ve pay almalarını sağlamaktır. Günlük hayatın içinde çok hızlı ve dinamik bir biçimde gelişen ve değişen teknolojinin içinde esnafımızın da olmasını istiyoruz. E ticaret alanında girişimci sayımız oldukça az durumda ve hala gelişim seviyesinde dönüyor. Esnaf ve Sanatkârların teknoloji konusunda bilinçlendirilmesi için devlet mekanizmaları ile beraber güçlendirmeleri gerekiyor. Ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine katkı sağlaması amacıyla PTT ile işbirliği içinde amaçlarımıza ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ePttAVM.com Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Merve İpek esnaf ve sanatkarlara sunum yaparak e-ticaretin faydalarını anlattı.
Bu haber 19.10.2018 11:02:29 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • SER-AL İnşaat başarılı projelerine devam ediyor.

 • İTFAİYEYE ZOR ANLAR!

 • HATAYSPOR TRİBÜN DESTEĞİ İSTİYOR!

 • Çocuklara indirim var

 • Haşim Doğru Gençlik Kolları Başkanı oldu

 • GÖZYAŞLARIYLA TOPRAĞA VERİLDİ!

 • Geleceğin dünyasında artık e ticaret var

 • HATAY’IN BÜTÜN ALTYAPISINI BEN YAPTIM!

 • Büyükelçi Keçeci, Vali Ata’yı ziyaret etti

 • DEV FESTİVALE SAYILI GÜNLER!

 • Hatay, Kilis ve Şanlıurfa krizden en çok etkilenen şehirlerdir

 • Hatay’ın taş ocakları meclis gündeminde

 • Toz taşınımı ve çamur yağışına karşı vatandaşlar dikkatli olmalı

 • SAMANDAĞ’A MODERN SOKAKLAR KAZANDIRILIYOR

 • Yükseliş kolejine ziyaret

 • HATMEK KURSİYERLERİ HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

 • Ekrem Dönmez mazbatasını aldı

 • ÇOCUK SAĞLIĞINA ÖNEM VERİYORUZ

Benzer Haberler