Güncel

OKULLARDA GÜVENLİK ÖNLEMİ ARTTIRILIYOR

Hatay’da 463 ilkokul, 345 ortaokul ve 173 lisede güvenlik kamerası var. 96 İlkokul, 43 ortaokul ve 7 lisede ise güvenlik kamerası yok. Acil kararla, güvenlik kamerası olmayan okulların bu eksiği giderilecek.
Hatay’da güvenlik, gençlik ve sağlık başta olmak üzere, ilgili kurumların birinci derecede müdür ve amirlerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda masaya yatırıldı.

7 LİSEDE GÜVENLİK KAMERASI YOK

Vali Erdal Ata’nın başkanlık ettiği toplantıda, güvenlik kamerası bulunmayan okulların bu eksiğinin acilen giderilmesi karara alındı. Hatay’da 463 ilkokul, 345 ortaokul ve 173 lisede güvenlik kamerası bulunduğu, 96 ilkokul, 43 ortaokul ve 7 lisede ise güvenlik kamerası olmadığı açıklandı.

Dün saat 10.00’da Valilik’te düzenlenen toplantıya Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli ve Nursal Çakıroğlu, İl Jandarma Komutan Vekili J. Yb. Halit Şahin, İl Emniyet Müdür Vekili Hamit Bal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Şensöz, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bayram Kerkez, İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki katıldı.

ÇOCUK VE GENÇLERİMİZ GÜVENLİ VE HUZURLU BİR ORTAMDA EĞİTİM GÖRECEK

Toplantının açılış konuşmasında kısa bir değerlendirme yapan Vali Ata, İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu bir genelge olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Bu Genelge çerçevesinde, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başlamadan önce ilçelerde Kaymakamların, illerde Valilerin başkanlığında okullarda alınacak güvenlik önlemleri ile ilgili bir toplantı yapılması istendi. Şu anda 81 ilimizde 932 ilçemizde aynı anda yapılan bir toplantı bu. Bu sene itibariyle 1266 okulumuzda yaklaşık 370 bin öğrencimiz eğitim görecek. İlimiz genelinde eğitim veren 1147 okullumuzdan 119’u özel okuldur. Bu 370 bin civarında öğrencimizin yaklaşık 18 bini özel okullarda eğitim görecek. Şu anda kayıtlar devam ettiği için muhtemelen bu rakamlarda bir miktar artış olabilir.”

Çocuk ve gençlerimizin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim ve öğretim hayatına devam etmelerini sağlamak için okullarda alınan güvenlik tedbirlerinin arttırılacağını ifade eden Vali Ata, Genelge’de yer alan tüm hususların ilimizde de aynen uygulanması için gerekli tüm tedbirlerin alınacağını dile getirdi. Vali Ata, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için başarılı ve huzurlu geçmesi temennisinde bulundu. Vali Ata’nın açılış konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul güvenliği konusunda yapılan çalışmalar, okul güvenlik kamera sistemlerindeki eksiklerin tamamlanması, kent güvenlik yönetim sistemine entegrasyonu, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele, çocukların güvenli bir şekilde servislerle taşınması gibi gündem maddelerinin yer aldığı bir sunum gerçekleştirildi.

Toplantı sonunda, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında uygulanmak üzere bazı kararlar alındı.

OKULLARDA GÜVENLİK KARARLARI

Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığında dün ilgili kurum yöneticilerinin katılımı ile okullarda güvenlik konusu ile ilgili alınan kararlar şöyle sıralanıyor:

Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanması İçin Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Arttırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü kapsamında ilçelerde ilçe yürütme kurulu oluşturularak her ilçe okul ve kurumlarda protokol gereği okul güvenliği işlerini yürüteceklerdir.

Okul müdürlerinin kolluk güçleriyle işbirliği içerisinde okul kapısı önünde sigara, uyuşturucu vb. kullanımı ve okul civarında yüksek sesli müzik çalınmasının önlenmesi için gerekli tedbirler alınacaktır. Okul aile birliği toplantılarında bu hususta velileri bilgilendireceklerdir.

Okul çıkışlarında çocuğunu okuldan almaya gelen vatandaşların, aracını cadde ortasına park etmelerinin önlenmesi için veli toplantılarında bu konu üzerinde önemle durulması sağlanacaktır.

Okul müdürlerinin gerekli durumlarda Emniyet Birimlerinden de yardım alarak öğrenci servilerinin okul civarına gelişigüzel park etmelerini önleyeceklerdir.

Emniyet ve Jandarma birimlerince internet kafe, oyun salonu, büfe, park vb. yerlerin denetimlerinin sıklıkla yapılarak suç mahalli olmaları engellenecektir.

Suç işlemeyi alışkanlık haline getiren ve okul güvenliğini etkileyen öğrenciler Çocuk Şube Müdürlüğüne/Büro Amirliğine bildirilerek, Milli Eğitim İl/İlçe Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl/İlçe Müdürlüğü ve diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte bu öğrenciler hakkında çalışmalar yapılacak, uzmanlar tarafından yapılacak değerlendirme ile gerektiğinde psikososyal destek verilmesi sağlanacak, aile ziyaretlerine önem verilerek ziyaretlerin sayısı arttırılacaktır.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özel güvenlik görevlisi çalıştıran okulların özel güvenlik personellerine davranış ve iletişim kursu verilecektir. Türkçeyi doğru kullanım, çocuk, veli, öğretmen, idareciler ve vatandaşa karşı davranış, kılık kıyafet vb. konularda eğitim verilecektir.

Okullarda görevli personel, idareci, polis ve diğer görevliler son öğrencinin okuldan çıkışına kadar görev yerinden ayrılmayacaktır.

İl Emniyet Müdürlüğünce her okula okul irtibat sorumlusu görevlendirme uygulamasına devam edilecektir.

Kamu kurum kuruluşları ihtiyaç olan okullarda öğrenci sayısı ile orantılı olarak gerekli güvenlik desteğini vereceklerdir.

Resmi ve özel okullar servis araçlarının plakalarını, şoförlerinin ve Rehber personellerinin kimlik bilgilerinin güvenlik soruşturmalarının yapılması için Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilecektir.

Öğrenci taşıyan özel servis araçlarında güvenlik kamerası bulundurulacaktır.

Çocuklarla yakın temas halinde çalışan kantin görevlisi, temizlik görevlisi, servis şoförü ve rehber personel hakkında güvenlik soruşturması yaptırılacaktır.

Kapıdan satış yapan her türlü pazarlamacılar okul içerisine alınmayacaktır.

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü 2016-39 nolu genelgesi kapsamında okulların risk değerlendirmesi yapılarak okullar 3 risk grubuna ayrılacaktır.

 

İlimizde 463 ilkokul, 345 ortaokul ve 173 ortaöğretim kurumunda güvenlik amaçlı kameralar mevcuttur. 96 ilkokul, 43 ortaokul ve 7 ortaöğretim kurumunda güvenlik kamerası bulunmamaktadır. Yüksek risk gurubunda olan okulların güvenlik kamerası kurulumuna öncelik verilecektir. Güvenlik kamerası olan okullar 1. derecede risk gurubunda olan okullardan başlayarak KGYS sistemine alınacaktır.
Bu haber 11.09.2017 11:47:35 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : HatayCesur

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • GELECEĞİN PİYANİSTLERİ ALTINÖZܒNDE YETİŞİYOR

 • Sara ve Mehmet çifti mutluluğa yeni bir daha attılar.

 • İskenderun Belediyespor transferde atağı sürüyor

 • İrfan Mete başpehlivan oldu

 • KARBEYAZ’DA ÇOK AMAÇLI SALON AÇILIŞI

 • AK Partililerden Esnaf’a ziyaret

 • Sakal-ı Şerif’i görme izdihamı

 • İmzalar an meselesi

 • LÜTFİ KAŞIKÇI, CANDIR!

 • DEMOKRASİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ!

 • AK PARTİ HATAY’DA REKOR KIRACAK!

 • BAĞLANTI ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ

 • Antakya’yı mis gibi kömbe kokusu sardı

 • YAPILAN SEÇİM İŞBİRLİĞİYLE BARAJ SIFIRLANDI

 • TARBUŞ OTEL’DEN ANLAMLI İFTAR

 • Hatay halkının sorunlarını yakından biliyorum

 • Oruç Yerine Fidye Verilmesi

 • Suriyeli misafirlerle iftar

Benzer Haberler